17.09.2020
Prečo sa oplatí zaujímať o soft skills a aké pozitíva prinášajú do firmy? Ešte nevieš, čo je to soft skills? Dozvieš sa v našom článku.
Na pohovoroch niekedy nerozhoduje iba škola, ktorú si doštudoval, alebo počet titulov. O čo ide každému zamestnávateľovi je nájsť sympatického, bystrého kolegu, ktorý sa bude hodiť do tímu, ktorý už u neho pracuje. Ale aby sme nerozprávali iba o prvom dojme, ktorý je väčšinou veľmi ťažké ovplyvniť – pre pomoc na pohovore sú tu soft skills. Čo to je?
SOFT SKILLS
Do slovenčiny preložené aj ako mäkká zručnosti. Ide o interpersonálne vlastnosti osoby – teda, ako sa človek správa k svojmu okoliu a ako s ním pracuje. Niektorí ľudia sa s vyspelými soft skill akoby už narodia, avšak neznamená to, že sa ich nemôžeš naučiť. Síce vyžadujú mnoho práce s okolím, dajú sa ovládnuť.
Soft skills nie je možné „zmerať“ na pohovore alebo ich nejako oceniť. Naopak hard skills, v preklade ako tvrdé zručnosti, si vedia vyslúžiť aj cerifikát. Ide priamo o technické znalosti – teda koľko času a sústredenia do nich investuješ, toľko budeš z nich vedieť. Ide napríklad o učenie cudzích jazykov, písanie, čítanie alebo aj programovanie. Z hard skills môžeš niesť titul ako začiatočník, pokročilý alebo expert.
Prečo sú soft skills podstatné v zamestnaní?
Pretože, ako sme podotkli v prvom odstavci, personalista alebo zamestnávateľ sám sa snaží do svojho tímu prijať kolegu, ktorý by do firmy svojou povahou zapadol. Každý zamestnávateľ totiž chce, aby sa zamestnanci medzi sebou bavili a pomáhali si. Čím vyššia kvalita tvojich soft skills, tým je vyššia pravdepodobnosť rýchlejšie sa zamestnať a očariť. Čo patrí do SOFT SKILLS?
- trpezlivosť
- komunikatívnosť
- riešenie konfliktov a problémov
- schopnosť pracovať v tíme
- kreatívne myslenie
- ...
Zaujali ťa soft skills a chcel by si sa o nich dozvedieť viac? Ponúkame ti ONLINE KURZ, ktorý ťa o soft skills naučí všetko, čo potrebuješ vedieť.