20.07.2021
Ešte predtým ako sa úplne nadchneš nad prácou v zahraničí, je veľmi dôležité si celý inzerát, rovnako ako aj zamestnávateľa preveriť. Ako sa chrániť a čo robiť v prípade, že si zistil, že brigáda bola iba podvod? Vo svete dnes neriadi iba korona, nájdeš tam i iné nástrahy – vyvaruj sa im.
Brigáda je pre každého mladého človeka dobrá skúsenosť a hlavne možnosť ako získať nové a jedinečné spomienky, o to viac pokiaľ ide o brigádu v zahraničí. Kvôli vyššej mzde a hlavne novému okoliu sú mladí ľudia schopní odísť i na celé dva mesiace. Avšak, ešte podstatnejšie než vedieť koľko budeš zarábať a kam ideš je potrebné všetko dobre prekontrolovať. V zahraničí, dokonca i počas dovolenky, je potrebné byť ostražitý.
Začni tým, že si brigádu v cudzine budeš hľadať cez overené oficiálne stránky. Ak si nie si 100 % istý, že je tá brigáda pravdivá, môžeš napísať niekomu zo zamestnancov, ktorí ti brigádu overia samy. Potom môžeš začať komunikovať s poskytovateľom – všímaj si ako s tebou komunikuje. V prvom rade je potrebné, ak ti všetko podrobne a jasne vysvetlil. Neboj sa opýtať, pokiaľ niečomu nerozumieš, alebo ak máš nejakú doplňujúcu otázku. To isté platí aj o zmluve, ktorú by ti mal predložiť.
V nej by si sa mal dozvedieť:
-
presné znenie práce, ktorú budeš vykonávať
-
mzdu
-
dobu trvania práce
-
miesto kde prácu budeš vykonávať
-
informácie o doprave, ubytovaní
-
názov a adresu vášho budúceho zamestnávateľa, jeho identifikačné číslo a druh činnosti, ktorou sa zaoberá
-
kontakt na zamestnávateľa
Zmluvu radíme veľmi dobre preštudovať a nie iba povrchne prezrieť.
Aké nástrahy ťa môžu čakať?
V prvom rade ide o podvodné inzeráty, ktoré nájdeš všade po internete. Podvodník ti síce ponúkne prácu, môže zniesť i seriózne, ale jediné o čo mu pôjde, budú tvoje peniaze. Môže si ich vypýtať ešte predtým, ako vycestuješ – napríklad za prepravu alebo ubytovanie. Naláka ťa jednoducho na to, že je potrebné zaplatiť a potom peniaze už nikdy neuvidíš. Takýto podvod sa dá nahlásiť na políciu. Najprv si však pozbieraj všetky informácie, ktoré o tomto „zamestnávateľovi“ vieš a môžeš ich rovno predložiť.
Prípadne horšia možnosť je, že sa staneš obeťou trestného činu, ako je vykorisťovanie alebo dokonca obchod s bielym mäsom. Síce to znie ako veľmi nereálna vec, ktorá sa deje možno tak v amerických filmoch, ale nie. Pravdou je, že nešťastnou náhodou sa stane obeťou obchodovania s bielym mäsom 700 000 až 2 000 000 ľudí. Prvým signálom toho, že môže ísť práve o tento trestný čin, je napríklad, že vám hneď po príchode do cudzej krajiny vezmú doklady a cenné listiny. To samozrejme nikto nemôže. Na tieto cennosti si musíš dávať celý čas počas pobytu pozor.